Obalamy 5 mitów diety wegańskiej!

Obalamy 5 mitów diety wegańskiej!

Dieta wegetariańska jest coraz popularniejsza, nie tylko przez to, że jest przyjazna dla środowiska, ale też czynników ekonomicznych. Wiele z osób, które podróżują często po świecie wiedzą, jak wiele z kuchni świata korzysta z przepisów, które nie zawierają w sobie mięsa lub produktów odzwierzęcych.

Tym bardziej zastanawiające jest to ile mitów pojawia się na temat diety wegańskiej. Od witamin, przez mikroskładniki do samego gotowania – wiele z nich skutecznie sprawia, że osoby, dla których dieta wegańska byłaby dobrym rozwiązaniem, odrzucają ją bez próbowania! A to wielka szkoda, bo w kontraście do mitów jest też sporo dowodów słuszności jak topowi sportowcy, którzy na diecie wegańskiej osiągają swoje życiowe wyniki (przykład – Nate Diaz – jeden z topowych zawodników UFC, weganin od 18-tego roku życia).

MIT: Dieta wegetariańska nie zapewnia wystarczająco dużo białka

To najpopularniejszy mit, który często sprawia, że osoby szukające informacji o diecie wegańskiej szybko z niej rezygnują myśląc, że będzie z nią dużo zachodu. To nieprawda! Częstym argumentem, który pomaga to łatwo wytłumaczyć – głównym źródłem białka w klasycznej diecie jest mięso i nabiał. Skąd zatem w mięsie jest tak dużo białka? Otóż z roślin, czyli tego, co jedzą zwierzęta. Najwięcej białka według mikroskładników mają produkty strączkowe (fasola, soja, groch) oraz tofu ale także kasza czy otręby! Wystarczy odpowiednio wkomponować je w diecie aby nie tylko skutecznie ale i precyzyjnie regulować ilość białka.

MIT: Dieta wegańska = niedobór witaminy B12

Wiadomo, że ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć wszystkich enzymów potrzebnych do poprawnego działania jak właśnie witamina B12. Jej główne pochodzenie znajdujemy w produktach odzwierzęcych. Są nie tylko w mięsie białym i czerwonym ale i w rybach i nabiale. Ale czy to oznacza, że weganie są jej kompletnie pozbawieni? Absolutnie – można ją łatwo suplementować lub wybierać produkty, które zostały o nią wzbogacone. Coraz częściej widujemy je na sklepowych półkach. Dodatkowo, coraz to nowe badania pokazują, że niektóre z roślin są w stanie produkować go w aktywnej formie! Wg Instytutu Żywności i Żywienia, średnie dzienne zapotrzebowanie to ok. 2,4 µg.

MIT: Dieta wegańska jest nudna – ciągle je się to samo w innej formie

Ten mit mówi wiele o tym, na ile jesteśmy świadomi na temat diet różnego rodzaju. Jest to oczywiście mit, co więcej, potrzeba żonglowania mikroskładnikami wręcz wymusza, aby dieta wegańska była kolorowa i różnorodna! Od sałatek z kaszą i warzywami po zupy czy lubiane/nielubiane odpowiedniki z klasycznej kuchni (wege-burgery, wege-schabowe etc) – wszystko to sprawia, że możesz bawić się składnikami, kolorami, daniami i wszystkim tym, co nie tylko będzie pomagało Ci żyć zdrowo ale i z uśmiechem 🙂

Dowód? Sprawdź nasze najnowsze menu tutaj!

MIT: Dieta wegańska nie jest dla dzieci/kobiet w ciąży/osób starszych/chorych etc.

W skrócie – wszystko zależy od zachowania bilansu i dostosowania do potrzeb. Wiesz już, że dieta wegańska nie wiąże się z problemami z mikroskładnikami, należy je jednak komponować z głową. Wiele z diet opartych w 100% o produkty roślinne często stosuje się w okresie rekonwalescencji a usuwając produkty ciężkostrawne możemy dostosować ją do kobiet w ciąży. Co do dzieci – w przypadku najmłodszych warto na wczesnym etapie pozwolić dziecku poznawać różne smaki, nie znaczy to jednak, że dieta wegańska nie będzie dla nich odpowiednia. Mit ten pojawia się często w przypadku, gdy dieta nie jest odpowiednio zaplanowana i niedobór witamin i mikroskładników może odbić się na zdrowiu dziecka. Wszystko jest dla ludzi – wystarczy działać z głową!

MIT: Dieta wegańska nie jest smaczna i szybko się nudzi

Niektóre mity wolimy obalać samodzielnie, dlatego w DeliVege stawiamy na to, co podoba się najbardziej nam ale i naszym stałym klientom. To co ważne w diecie wegetariańskiej to różnorodność nie tylko w kolorze czy smaku ale i teksturze. W DeliVege znajdziesz:

  • produkty sezonowe, przez co zawsze są świeże i pełne wartości odżywczych
  • dania przygotowane do zjedzenia od razu lub do odgrzania
  • diety przywiezione prosto pod Twoje drzwi!

Wiemy z własnego doświadczenia, że dieta wegańska często nie jest łatwa w gotowaniu, dlatego postawiliśmy sobie za cel pomóc osobom takim jak Ty, które chcą żyć zdrowo i wygodnie.

Sprawdź nasze menu i zamów dietę, która będzie do Ciebie w pełni pasować!

Scroll to Top

Szanujemy Twoją prywatność!

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez nas twoich danych i praw, które Ci w związku z tym przysługują oraz na temat plików cookies, znajdziesz w „Polityce Prywatności”

Jednocześnie korzystając z serwisu akceptujesz postanowienia Regulaminu